Dřevokazný hmyz

Škůdci, před kterými je třeba dřevo chránit


Ilustrace dřevokazného brouka obklopeného letokruhem stromu, symbolizující škůdce běžně cílené při sanaci krovů.


Dřevokazové jsou vyšší organismy (živočichové), které se aspoň v některých fázích vývoje živí dřevem. V přírodě ho tak pomáhají odbourávat, ale zároveň tvoří škody na majetku lidí, pokud hubí lesy nebo ničí dřevo používané např. jako součást staveb. Přítomnost dřevokazného hmyzu se vyznačuje přítomností požerové moučky, nebo dalších nálezů (například křidélka, uhynulí jedinci, trus či pozůstatky larválního stavu). Tato aktivita přispívá k postupné destrukci stávajícího krovu, a nese s sebou do budoucna velké riziko s případnou havárií a následnou nákladnou opravou.


Krov může být v současné době napaden těmito škůdci: 


  • Pilořitka velká (Urocerus gigas)

  • Tesařík krovový (Hylotrupes bajulus Linnaeus) 

  • Červotoč proužkovaný (Anobium striatum Olivier)

Detail poškozeného dřeva krovu způsobený tesaříkem, ukazující rozštěpené vrstvy.
Larva dřevokazného hmyzu vyvrtávající se z poškozené části dřevěného krovu.
Viditelné poškození dřevěného trámu s důlkem a vypadávající dřevní hmotou, známky aktivního napadení krovu dřevokazným hmyzem.
Hmyz procházející po dřevěném povrchu poblíž viditelně poškozené oblasti krovu.


Poznejte své nepřátele

Pilořitka velká (Urocerus gigas)

Tvar těla dospělých pilořitek je válcovitý. Samička má hlavu a hruď převážně černě zbarvenou, zadeček je žlutavý, jen prostřední články jsou fialově černé. Tělo je zakončeno poměrně dlouhým kladélkem. Samička měří 25-45 mm. Sameček je menší a štíhlejší, měří 10-30 mm. Je převážně černě zbarvený. Larvy jsou válcovité, bělavě zbarvené. Vyvíjejí se z vajíček, které samičky kladou především pod kůru čerstvě poražených neodkorněných kmenů nebo do poraněných stromů. Larvy nejprve hlodají v měkkém letním dřevě, potom pronikají dovnitř kmene. Později se chodby opět vracejí k povrchu a jsou zakončeny kukelnou kolébkou. Vývoj larev trvá 2-3 roky. Výletové otvory dospělých pilořitek jsou kruhovité a velké (4-5 mm v průměru).

Tesařík krovový (Hylotrupes bajulus Linnaeus) 

Napadá opracované dřevo jehličnatých stromů a spolu s červotočem umrlčím a proužkovaným patří mezi největší dřevokazné škůdce u nás. Dospělý brouk má hnědočerné tělo, dlouhé 10 až 20 mm, s dvěma nezřetelnými příčnými pruhy ve středu krovek, pokryté jemnými bělavými chloupky. Na štítu jsou dvě lesklé skvrny, tykadla má tesařík poměrně malá, nepřesahující polovinu těla. Brouci se v přírodě vyskytují celé léto. Samička žijící jeden měsíc stačí do štěrbin ve dřevě naklást 50 až 420 vajíček. Vylíhlé larvy vyhlodávají chodby pod povrchem, později se zavrtávají hlouběji. Přitom vydávají vrzavý zvuk, slyšitelný i ze vzdálenosti několika metrů. Brouk dobře létá a často se přemisťuje od jedné napadené budovy ke druhé.

Červotoč proužkovaný (Anobium striatum Olivier)

Je 3 až 4 mm dlouhý, tmavohnědý, na krovkách má 10 řad rovných a zřetelně tečkovaných rýžek. K hromadnému rojení brouků dochází v červnu až červenci, většina z nich zůstává na místě, kde se vylíhli, nebo poblíž. Samička klade obvykle cca 20 vajíček do starých výletových otvorů, štěrbin ve dřevě, nebo na rovný, ale drsný povrch. Červotoč proužkovaný napadá především jehličnaté dřevo, vzácně i listnaté, opracované a již několik let používané (například i nábytek), hudební nástroje, trámy, okna, dveře, podlahy. Charakteristické je, že trámy napadá jen na vnitřní straně místnosti. Larvy vyvrtávají ve dřevě podélné chodby, jejichž hlavní část je soustředěna do letokruhů jarního dřeva. Délka dospělé larvy dosahuje 4 mm a šířka její chodby v této době bývá kolem 2 až 2,3 mm. 







Nejlepší ochranou dřeva proti škůdcům je impregnace

Impregnaci vám profesionálně provedeme. Impregnace dřeva je proces, při kterém je dřevo nasyceno ochranným prostředkem, aby bylo chráněno před vnějšími vlivy, jako jsou hmyz, houby, plísně, ale i UV záření nebo vlhkost. Tento proces značně prodlužuje životnost dřeva.


Klíčové vlastnosti a funkce impregnace dřeva


  • vytváří fyzikální bariéru, která brání přístupu škůdcům a vodě
  • obsahuje chemické složky, které jsou toxické pro hmyz, houby i jiné škůdce
  • zabraňuje absorpci vody
  • vytváří dlouhodobou ochranu – až na desítky let


Jste si jistí, že vaše půda je v pořádku?

Včasným ošetřením vašich krovů ušetříte stovky tisíc korun za novou střechu. Čím dříve, tím lépe.


Domluvit bezplatné posouzení

Detailní pohled na trám poškozený dřevokazným hmyzem s výřezem, kde deratizátor drží v rukavicích brouka.

Rizikové faktory zvýšené vlhkosti a napadení dřeva škůdci

Napadení dřeva houbami a plísněmi můžete nechtěně pomoci zvýšenou vlhkostí v místě dřevěných trámů, prvků a krovů. Pozor na tyto situace:


  • závada střechy, která způsobuje zatékání dešťové vody
  • vlhké zdivo kvůli chybějící nebo poškozené hydroizolaci základů budovy
  • vodovodních a topných systémů může dojít k havárii nebo dlouhodobým únikům vody
  • střešní koupelna – netěsná vana, netěsný sprchový kout
  • neodborně aplikovaná tepelná izolace - kondenzace vodní páry
  • problémy s tepelným izolováním vlhkého dřeva nebo zdiva
  • skrytý problém s odvodem páry z digestoře


Dřevokazný brouk kráčející po dřevěném trámu, který je viditelně poškozen.

Proč volit nás?

  • Důvěryhodnost a spolehlivost
    Věříme v kvalitu naší práce. S našimi službami dostanete plnou garanci na všechny provedené práce.
  • Kompletní servis - sanace a impregnace krovů
    Nabízíme kompletní sanaci krovů, včetně nápravy poškození, posílení struktur a obnovení estetického vzhledu střechy. Impregnace krovů zahrnuje použití kvalitních přípravků, které pomáhají prodloužit životnost krovu.
  • Působíme po celé ČR a Slovensku
    Na trhu působíme přes 16 let. Prakticky celý náš život děláme v tomto oboru, máme zkušenosti s mnoha různými projekty v ČR i na Slovensku.
  • Poradenství a profesionální posouzení
    Naši specialisté provedou důkladné odborné posouzení stavu vašeho krovu, aby zajistili nejefektivnější řešení.

  Chci bezplatnou konzultaci